SİTE ÜZERİNDE GOOGLE' DA
aramak için enter'a, vazgeçip sayfaya dönmek için esc basınız basın
12 Kasım 2007, 05:00 TSİ - Merkez Yurt Dünya

Altın kaz flim festivali

KARS - Kars'ta düzenlenen "2. Altın Kaz Film Festivali"nde, senaryosunu Yılmaz Güney'in yazdığı ve Şerif Gören'in yönettiği "Yol" filminde kullanılmayan 18 dakikalık bölümler izleyicilere gösterildi.
Ankara Sinema Derneği, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kars Belediyesi, Statoil ve Akman Holding'in katkılarıyla düzenlenen 13. Avrupa Filmleri Festivali-Gezici Festival'in Kars durağındaki "2. Altın Kaz Film Festivali"nde, 25 yıl önce çekilen "Yol" filminin senaryosu, çekimleri ve kurgu aşamalarının ele alındığı bir panel düzenlendi. Radikal Gazetesi Yazarı Hasan Bülent Kahraman'ın yönettiği panele, filmin başrol oyuncularından Tarık Akan, Yönetmen Yardımcısı Muzaffer Hiçdurmaz, "Yol" filminin İsviçreli
yapımcısı Donat Kousch ve filmin kurgusunu Yılmaz Güney'le birlikte yapan Elizabeth Waelchli katıldı. Bülent Kahraman, "Yol" filminden çıkarılan Tarık Akan'ın ayaklarını öldürülen atın karnına sokması sahnesiyle ilgili olarak şunları söyledi:
"Gerek Zeki Ökten'in kendisi ve gerekse Halil Ergün gerçekten Tarık Akan'ın söylediği gibi atın karnını yarıp ayağını içine sokması sahnesi bende görmedim ama duyduğum zaman bile ürpermiştim. Ama şimdi göreceğiz. Bu gerçekten çok önemli bir husus."
İsviçreli yapımcı Donat Kousch ise, "Yılmaz Güney'le ilk ilişkimiz 'Sürü' filminin İsviçre haklarını almakla başladı. Biz bu filmin haklarını satın aldıktan sonra filmin gösteriminden elde edilen gelirle ilgili çok düzenli raporlar verdiğimiz için aramızda bir güven oluştu ve daha sonra 'Yol' filminin sözleşmesine kadar geldik" dedi.
Yol filminin Yönetmen Yardımcısı Muzaffer Hiçdurmaz da, filmin çekim aşamasındaki zorluklarını anlattı ve çıkarılan bölümlerle ilgili bilgi verdi. Konuşmaların ardından kimsenin izlemediği 18 dakikalık görüntüler izleyicilere gösterildi. Tarık Akan ile Elizabeth Waelchli, ilk kez gösterilen görüntülerle ilgili sinemaseverlere bilgi verdi. Özellikle Bingöl'de çekilen ve Tarık Akan'ın bindiği atın öldürüldüğü sahneler büyük ilgi gördü.
"Yol" filminin başrol oyuncusu Tarık Akan, görüntüleri izlemesiyle eski günlerine geri döndüğünü ve çok duygulandığını söyleyerek, eksi 40 derecelere varan soğuktan etkilenmemek için ne tür yollara başvurduğunu anlattı. Tarık Akan, filmin çekildiği sırada kendi uyguladığı soğuktan korunma yöntemiyle ilgili şunları söyledi:
"Kars'ta benzer soğukların yaşandığı bir yer. Onun için ben size bir tiyo vereyim ve bunu uygulayın. Normal bir naylon çorap giyiniyorsunuz bunun üzerine bir naylon torba, torbanın üzerine bir naylon çorap daha giyiyorsunuz. Üçüncü bir naylon çorap daha giyindikten sonra yün çorap giyiniyorsunuz. Bu ayağın üşümesi imkansızdır. Hava kaç derece soğuk olursa olsun üşümezsiniz. Hatta ayağınızı terletir, vücudunuzun terini aşağıya çeker. Bu benim buluşumdur eğer başınıza böyle bir şey gelirse bunu
uygulayın."
Konuşmaların ardından panelistlere teşekkür eden Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu da, çiçeklerin Yılmaz Güney adına Tarık Akan tarafından seyircilere dağıtılmasını istedi. Ünlü oyuncu Tarık Akan da Başkan Alibeyoğlu'nun verdiği çiçekleri salondaki bayanlara dağıttı.

avatar

Ben Misafir değil ev sahibiyim !

avatar

Ben Misafir değil ev sahibiyim !