SİTE ÜZERİNDE GOOGLE' DA
aramak için enter'a, vazgeçip sayfaya dönmek için esc basınız basın
30 Mayıs 2008, 05:00 TSİ - Merkez Osmaniye Haberleri

Kadirli'de gazetecilere saldırı

KADİRLİ- Osmaniye'nin Kadirli İlçesinde meydana gelen trafik kazasında yaralanan yaşlı ve kimsesiz bir kadına hastanede yardım eden basın...

Kadirli'de gazetecilere saldırı
Foto, Başak Gazetesi

KADİRLİ- Osmaniye'nin Kadirli İlçesinde meydana gelen trafik kazasında yaralanan yaşlı ve kimsesiz bir kadına hastanede yardım eden basın mensuplarına hastane görevlileri saldırdı.
Kaza Cemal Paşa Mahallesi Kamil Kara Bulvarı üzeri Orman İşletme Müdürlüğü civarında meydana geldi. Adana istikametinden şehir merkezine gelmekte olan Efraim Kılınççeker (54) yönetimindeki 01 TZ 694 plakalı kamyonet karşıdan karşıya geçmeye çalışan Döndü Çam (76) isimli yaşlı kadına çarptı.
Çarpma sonrası yaralanan yaşlı kadın olay yerine gelen ambulansla Kadirli Devlet Hastanesine kaldırıldı.
Kadirli’de günlük yayın yapan Yerel Sıla Gazetesi muhabirleri olayı takip etmek üzere hastaneye gittiler. Omzunda ve kolunda kırıklar olan yaralının yanında ailesinden kimse olmadığı için Döndü Çam’ın tomografisinin çekilmesini isteyen doktor hastayı tomografiye göndermek istedi. Kadının kimsesi olmadığı için yardım eden basın mensubu Fatih Üstünel ve Özcan Edis kadına yardım etmek üzere kadını sedyeyle tomografiye götürdüler.
Yaralıya yardım edilmediğini gören basın mensupları tekrar yaşlı kadını sedyeyle tomografisi çekildikten sonra acil servisine geri getirdiler. Bu arada hastanedeki personelin işini yapmaması nedeniyle gazetecilerin yardım ettiğini gören Zekeriye Cesurer ve ismi öğrenilemeyen bir doktorun suçlarını bastırmak için basın mensuplarına saldırlar. Gazetecileri darp etmeye çalışan doktor ve sağlık memurunu hastane polis engelledi.
Basın mensuplarının fotoğraf makinelerini ve kameralarını kırmaya çalışan Zekeriye Cesurer ve doktorun emniyet güçleri geldikten sonra ortadan kayboldukları öğrenildi.
Saldırıya uğrayan basın mensupları olaya tepki göstererek “Daha öncede bu tip saldırılara maruz kaldık. Görevini yapamayanlar, görevini yapmaya çalışanlara engel oluyor hatta bununla da kalmıyor saldırıyorlar” dediler.
Kadirli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mustafa Uysak ve Kadirli 7 Mart Gazeteciler Başkanı Fatih Balcılar, Basın mensuplarına yapılan saldırıyı şiddetle kınadıklarını belirterek “ Bu saldırıyı Kadirlide bulunan ajans muhabirlerine ve yerel gazete sahiplerine yapılmış olarak kabul ediyoruz. Gazeteciler görev esnasında nasıl davranacaklarını biliyorlar, onlarda kamu görevi yapıyorlar.”dediler.
Cemiyet Başkanları Kaymakam A.Rauf Ulusoy’u makamında ziyaret ederek olay hakkında bilgi verdi.
Görevini yapmaya çalışan gazetecilere yapılan saldırının çok üzücü olduğunu ifade eden Kaymakam A.Rauf Ulusoy olayla ilgili soruşturma başlattığını söyledi.
Yapılan bu saygısızlığın takipçisi olacağını söyleyen Kaymakam A.Rauf Ulusoy, aynı zamanda gazetecilerin objektiflerine yansıyan karelerde sağlık memurunun kamusal alanda sigara içmesinden dolayı da cezai işlem yapacaklarını söyledi.

avatar

Ben Misafir değil ev sahibiyim !

avatar

Ben Misafir değil ev sahibiyim !