• Cuma 27.6 ° / 17.8 ° Dağınık bulutlar
  • Cumartesi 27.8 ° / 19.3 ° Bulutlar
  • Pazar 26.5 ° / 18.2 ° Dağınık bulutlar

Fatma Zengin


Ben Kimim?

Ben Kimim?


Bir çoğumuz olmadığımız kişiler gibi davranıp, farklı rollere bürünmeye çalışıyoruz. Peki

neden? Bunun temelinde büyük çoğunlukla toplum tarafından kabul görme isteği yatıyor.

Toplumda kabul gören, kendini ispatlamış birçok kişiyi kendimize örnek alarak davranışlarımızı ona göre şekillendiriyor ve yavaş yavaş benliğimizle birlikte sahip

olduğumuz kimliklerimizden de uzaklaşıyoruz. Tabiri caizse gün geçtikçe herkesleşiyoruz.

Giyim tarzımız olsun, saç renklerimiz, konuşma şekillerimiz ve hatta düşünce tarzlarımız bile birbirine benzemeye başladı. Belki de hep bir kısıtlamaya, ötelenmeye, yasaklamaya veya bastırılmaya maruz kalmış olmamızdan kaynaklıdır benliğimizi bulamıyor oluşumuz. Kendinize yabancılaştığınızı fark edip kaç kere “Ben kimim? Beni ben yapan ne?” diye sormayı denediniz? Kaç kere kendinizi tanımaya karar verdiniz? Kaç kere varlığınızı konumlandırma çabası içinde oldunuz?

Bu sorulara verilen cevaplar kişinin özeleştiri kapısının bir anahtarıdır adeta. Bu soruyu kendisine soran birey, kendini sanık sandalyesine oturtup bir yargıç edasıyla yargılamaya başlar. Hayat karşısındaki duruşuna dair çıkarımlarda bulunur. Kendini tanır. Herkes gibi bir hayat  sürmeyi değil de kendi istediği gibi bir hayat sürmeyi amaç edinir. İnsan kendini keşfettikten sonra hayat daha renkli, daha güzel, daha yaşanası bir hal alıyor emin olun.

Şimdi ben kimim size biraz ondan bahsedeyim. 

Ben her insanın kendine has özellikler taşıdığına inanan biriyimdir. Kendimi toplumsal kuralara göre hareket etmek zorunda hissetmem. Başkalarının haklarına ve özgürlüklerine zarar vermeden; kendi kurallarım dâhilinde yaşarım. Kendimi sürekli eksik hissederim, sürekli yeni şeyler öğrenmeye çalışırım. Çok fazla kitap okurum, çok fazla araştırma yaparım, spor olmazsa olmazımdır. Ne çok param olsun isterim ne çok fazla arkadaşım ne de herkes beni onaylasın isterim. Hayata bakışım çok farklıdır. Az sayıda ama sağlam dostluklar kurmayı, zora sokmayacak kadar para kazanmayı, daha az ama gerçekçi onay almayı beklerim hep. Bu beni fazlasıyla mutlu eder. Yaptığım şeylerden pişmanlık duymam.

Vicdanım dâhilinde yaşarım. Nasıl rahat hissedersem öyle giyinir, kendimi nasıl iyi hissedeceksem saçlarımı o şekilde kestirip boyatırım. Önemli olan başkalarının değil; benim ne düşündüğümdür. Sonuçta herkesin düşüncesi bir değil, benim gibi düşünmeyen herkese de saygı duyar, onları da oldukları gibi kabul ederim. Bunun karşılığında onlardan da farklılıklarıma saygı duymalarını beklerim. Beni değiştirmeye çalışmadan olduğum gibi sevmelerini isterim. Çünkü tüm canlıların eşit olduğunu düşünüyorum. Sırf bir insan farklı veya sizinle aynı frekansta değil diye onu eleştirme veya ötekileştirme hakkına sahip değilsiniz.

Ben kısaca kendimden bahsettim. Şimdi bu soruyu siz kendinize sorun bakalım. Siz aslında kimsiniz?Mesut KESER
11.09.2021 11:33:33
İnsanlarımızın en büyük sorunu farklı fikirlere saygı duymamaları. Herkesin kendisi gibi düşünmesini beklerler ve kendi fikirlerinin doğru olduğunu düşünür her zaman. Halbuki farklı fikirler düşünceler insanların ufkunu açar, hayata farklı pencerelerden bakmasına imkan sağlar. Ama biz millet olarak farklı fikirleri ötekileştiriyoruz ve herkesin kendisinden farklı düşünen insanlara olumsuz bir gözle bakmalarını sağlamaya çalışıyoruz.