İlginizi Çekebilir

1

Akademisyenler Ahlat’ın tarihi mekanlarını gezdi

2

“Tarihin Görgü Tanıkları Ayağa Kalkıyor Ahlat Çalıştayı” sona erdi

3

Üniversite öğrencileri için bowling turnuvası

4

253 fotoğraf sanatçısı 4 gün boyunca Van’ı fotoğrafladı

5

Finlandiya, Türkiye ile NATO üyeliği konusunda sorunların çözüleceği konusunda iyimser

6

Vali Akkoyun: "Tarihi mekanlara hak ettiği değerin verilmesi önemli"

7

Yeni Batman valisinden sıcak kareler

8

Aşçılık öğrencileri hem oynadı, hem yarıştı

9

Fransa, Ukrayna’nın AB’ye üyeliğinin 15-20 yıl sürebileceği konusunda uyardı

10

Suriye sınırında 8 yıl aradan sonra ilk defa gökyüzünü uçurtmalar süslediADÜ’de ’Bağımlılıklar ve Bağımlı Birey ile İletişim Paneli’ gerçekleşti

ADÜ’de ’Bağımlılıklar ve Bağımlı Birey ile İletişim Paneli’ gerçekleşti

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Hemşirelik Fakültesi tarafından düzenlenen ’Bağımlılıklar ve Bağımlı Birey İle İletişim’ adlı panel, Atatürk Kongre Merkezi Meandros Salonu’nda gerçekleşti.

Panel, Prof. Dr. Yelda Özsunar’ın açılış konuşmaları ve Evrensel Senfoni ’Özgürlük Sevgisi’ temalı Can Atilla’nın müziği eşliğinde Sevgi İyileştirir şiiri ile başladı. Panel konuşmacılarından Dr. İzzet İskender Timur Türsen ve Dt. Olcay Dilber sunumlarında, bağımlılığın ne olduğunu, türlerini, bağımlılıkların oluşmasında bilinçaltının rolünü ve tedavideki temel yaklaşımları ele aldılar.

Bağımlılığın, kronik tekrarlayabilen, uzun soluklu bir beyin hastalığı olarak tanımlanabileceğini belirten Dr. İzzet İskender Timur Türsen ve Dt. Olcay Dilber, bağımlı bireylere yaklaşımda önemli olanın bireyin kendisini bir bağımlı olarak kabul etmesi olduğunu ifade ettiler. Bağımlı bireyin, bağımlılık yapan maddeyi bırakmanın kendisine iyi geleceğine inanmasının önemine vurgu yapılan panelde; mücadelede, bağımlılık yapan nedenin bulunmasının çok belirleyici olduğu, eğer neden bulunamazsa, birey tedavi olsa bile bir süre sonra farklı bağımlılıkların yaşanabileceğini ifade edildi.

Konuşmacıların dinleyicilerle kurduğu etkileşim ile yoğun ilgiyle gerçekleşen panel, öğretim üyeleri ve öğrencilerin soru ve geri bildirimlerinin ardından konuşmacılara teşekkür edilmesiyle sona erdi. Panele Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yelda Özsunar, Dekan Yardımcıları Doç. Dr. Belgin Yıldırım ve Dr. Öğr. Üyesi Hatice Öner, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.