İlginizi Çekebilir

1

Akademisyenler Ahlat’ın tarihi mekanlarını gezdi

2

“Tarihin Görgü Tanıkları Ayağa Kalkıyor Ahlat Çalıştayı” sona erdi

3

Üniversite öğrencileri için bowling turnuvası

4

253 fotoğraf sanatçısı 4 gün boyunca Van’ı fotoğrafladı

5

Finlandiya, Türkiye ile NATO üyeliği konusunda sorunların çözüleceği konusunda iyimser

6

Vali Akkoyun: "Tarihi mekanlara hak ettiği değerin verilmesi önemli"

7

Yeni Batman valisinden sıcak kareler

8

Aşçılık öğrencileri hem oynadı, hem yarıştı

9

Fransa, Ukrayna’nın AB’ye üyeliğinin 15-20 yıl sürebileceği konusunda uyardı

10

Suriye sınırında 8 yıl aradan sonra ilk defa gökyüzünü uçurtmalar süslediHitit Üniversitesi’nden “Türkiye’de Flamenko” paneli

Hitit Üniversitesi’nden “Türkiye’de Flamenko” paneli

Hitit Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi tarafından “Türkiye’de Flamenko” konulu panel düzenlendi.
Çevrim içi olarak gerçekleştirilen moderatörlüğünü Müzik bölümünden Öğr. Gör. Murat Bozyiğit’in yaptığı panele Flamenko gitar eğitmeni-sanatçı Ilgaz Benekay ile sanatçı-akademisyen Prof. Mutlu Torun ve Prof. Dr. M. Safa Yeprem konuşmacı olarak katıldı.
“Türkiye’de Flamenko” paneli sanatçı Ilgaz Benekay’ın sunumuyla başladı. Flamenko sanatının tarihsel sürecine değinen Benekay, insanlık tarihi açısından oldukça yeni olan gitar çalgısının tarihsel perspektifte kadim bir icra pratiğine dayandığını ve Flamenko müziğinin de bu birikim üzerinde şekillenerek geniş kitlelere ulaştığını söyledi.
Türkiye’nin yetiştirdiği önemli ud ve gitar icracılarından Prof. Mutlu Torun ise “Türkiye’de Flamenko Müziği” serüvenini kendi tanıklığı ve gitar icracılığı üzerinden anlatırken Flamenko ile Türk makam müziği arasındaki ilişkinin yakınlığına dair veriler paylaştı.
Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. M. Safa Yeprem ise “Flamenko Sanatı ve Akademizm” başlığı altında, Türkiye’deki üniversitelerde lisans ve lisansüstü flamenko çalışmalarına ve akademik alanda flamenko eğitiminin önündeki zorluklara değinerek bu sanatın ülkemizde geliştirmeye açık bir alan olduğunu kaydetti.