• Pazar 23.7 ° / 15 ° Dağınık bulutlar
  • Pazartesi 21.6 ° / 14.1 ° Dağınık bulutlar
  • Salı 21.9 ° / 13.8 ° Bulutlar

Fatma Zengin


Bir Virüs Dünya'ya Yetti

Yıl 2020. Bütün dünya inzivaya çekildi bir anda. Bizi ve tüm dünyayı esarete mahkum eden, Çin'in Wuhan kentinde başlayıp kısa sürede tüm dünyaya yayılan Covid-19 adı verilen virüsün şokuyla sarsıldık.


Yıl 2020. Bütün dünya inzivaya çekildi bir anda. Bizi ve tüm dünyayı esarete mahkum eden, Çin'in Wuhan kentinde başlayıp kısa sürede tüm dünyaya yayılan Covid-19 adı verilen virüsün şokuyla sarsıldık. İlk defa karşılaşılan ve herhangi bir tedavisi olmayan bu virüsle mücadele etmek, insanlar açısından oldukça zorlu bir sınavdı. Bu hastalığın bağışıklığı güçlü olanlara ve olmayanlara etkileri farklıydı. Süper güçler, teknoloji devleri...gibi kendilerinden övgüyle söz edilen devletler dahi bu virüs karşısında öylesine aciz, öylesine çaresiz kaldılar ki; kendi vatandaşlarının bile ihtiyaçlarını karşılayamaz duruma geldiler. Küçücük bir virüs dünyayı dize getirerek bütün alışkanlıkları, bütün dengeleri alt üst etti. Covid-19 adı verilen bu virüsün bulaşı hızı o kadar yüksekti ki, kısa bir sürede bütün dünyaya yayıldı.

Çoğu ülkelerin hasta sayılarında yaşanan ani patlamalar nedeniyle sağlık çalışanları ve hastaneler hastalara yetişemez oldu.

Yaşamını yitiren o kadar çok insan oldu ki doktorlar, hastalar arasında tercih yapmak zorunda kalıyordu. Dünya Sağlık Örgütü’nün “Pandemi” olarak nitelendirdiği ve kısa sürede binlerce insanın hayatını kaybettiği bu salgın hastalığın hiç kimseye toleransı yoktu. Ayrım yapmaksızın herkese ama herkese bulaşıyor ve birçok cana mal oluyordu. Temas yoluyla bulaşıp hızla yayılan bu hastalıkla mücadele edebilmenin tek yolu, en azından bulaşıyı azaltmanın tek yolu olarak; insanların evlerinden çıkmamaları, birbiriyle temas etmemeleri uygun görüldü. Dünyanın birçok ülkesi aynı kararı aldı ve ülkelerde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Yasağa uymayanlara ve yasağı ihlal edenlere çeşitli yaptırımlar uygulandı. Kısacası küçücük bir virüs koskoca dünyaya yetti. İnsanları koşulsuz şartsız evlere hapsetti. Sosyal hayat diye bir şey bırakmadı. Tabuları, egoları yerle bir etti. Koskoca saraylar, köprüler, uçaklar, biyolojik silahlar, akıllı telefonlar, uydular vs. yapan ve kendini dünyanın hakimi sanan onca beyin, küçücük bir virüs karşısında ne kadar da aciz ve çaresiz kaldı değil mi?ibrahim
3.02.2022 17:20:57
Vİrüs de yalan korona da yalan